3 kwietnia 2018

Gra: Pisz... - Ćwiczenie pierwszePoniższe ćwiczenie pochodzi ze strony Spisek Pisarzy. Oryginał tu

 "Obsługa ćwiczeń pisarskich jest prosta. Zacznij od przeczytania krótkiej notki, zapisanej kursywą na końcu każdego posta z tej serii. Zastanów się nad przedstawioną sytuacją, pomyśl, z czym Ci się to wszystko kojarzy. Czy możesz dorzucić coś od siebie? Czy przydarzyło Ci się kiedyś coś podobnego? A może przyszła Ci do głowy osoba, bohater, który idealnie pasuje do przykładu? Gdy masz już w głowie obraz, ideę zdatną do zapisania, przelej wszystko na papier (albo na ekran komputera). W trakcie pisania zastanów się nad doborem odpowiedniej frazy i ułożeniem opowieści w ciekawym rytmie.

Tekst, który stworzysz, nie musi być długi. Wystarczy nawet jeden akapit. Możesz go pomyśleć jako część większej całości (niechby i całej książki Twojego autorstwa!), ale nie musisz tego robić. Może być to zwarta opowieść, taka, co się zgrabnie zaczyna i kończy z puentą. Może to być też wyrwany z kontekstu opis lub dialog. Najważniejsze, żeby był Twój, napisany po Twojemu i wedle Twojego widzimisię.

Pamiętaj: ćwiczenie jest po to, żeby rozruszać mózg i „przypakować masę” w tych jego rejonach, które odpowiadają za pisanie. Jego celem jest też dostarczyć Ci inspiracji i powodu do tworzenia."

A oto ćwiczenie na dzisiaj:

"Trwa bitwa, ludzie umierają, krwawią, cierpią. Każdej sekundy ktoś zwycięża, a ktoś inny traci życie. Twój bohater jest w samym środku, otoczony przez wrogów. Dlaczego tam się znalazł? O co walczy i z kim? Czy ktoś mu pomaga, czy jest zupełnie samotny? To sprawa osobista czy interes? Zabija dla ideałów czy z konieczności? Co czuje, co widzi i słyszy? No i wreszcie – ma szanse wyjść z tego cało, czy zginie?"

Do dzieła pisarze! Łapy na klawiatury i jedziemy! Przypominam, że prac z cyklu - Pisz... nie będę redagować. Możecie je słać na maila yumimizuno@interia.pl w tytule wpisując Pisz - [tu numer ćwiczenia] - Nick, możecie podzielić się też swoją stroną internetową do podlinkowania! 
Share:

4 komentarze:

 1. Uuuuuu.
  Ciekawe.
  Chyba zrobię, mam wenę.
  Dzięki Yumi!

  OdpowiedzUsuń
 2. Jaki cudny, wdzięczny temat! Już chyba nawet mam pomysł, więc przy dobrych wiatrach jutro się coś skrobnie ;>

  OdpowiedzUsuń
 3. Jutro pobawie takie notki. Przed rozmowa o prace xD

  OdpowiedzUsuń
 4. W sumie to... czemu by nie? ludzie mówią, że mam miły styl pisania i fajnie się go czyta, głównie dlatego, że piszę strasznie luźno. Zabieram się więc do pisania, bo i tak nie będę miała co robić przez resztę nocy xD

  OdpowiedzUsuń

POPULARNE ILUZJE